7 Filmów z Irlandią w tle

W styczniu pogoda nie sprzyja podróżom i zwiedzaniu, ale można przecież w zaciszu swojego domu, na szklanym ekranie podziwiać Irlandię i jej wspaniałe krajobrazy. Postanowiłam więc poszukać najlepszych filmów kręconych w Irlandii. Efektem jest dzisiejszy wpis, w którym polecam Wam, najpopularniejsze w ostatnich latach, filmy z Irlandią w tle – można “zakochać się” zarówno w nich jak i w samej Irlandii.

7 Filmów z Irlandią w tle

1. Oświadczyny po irlandzku (ang. Leap Year)

Amerykańsko-irlandzka komedia romantyczna z 2010 roku w reżyserii Ananda Tuckera. Amerykanka Anna (Amy Adams) pragnie dotrzeć do Dublina, aby w „Leap Day”, czyli  dokładnie 29 lutego, oświadczyć się swojemu chłopakowi. Zgodnie ze starą irlandzką tradycją, jeśli tego dnia kobieta oświadczy się swojemu wybrankowi, musi on powiedzieć ‚tak’. Niestety pogoda pokrzyżuje jej plany. Anna jest jednak bardzo zdeterminowana, aby zdążyć na czas z oświadczynami choć musi w tym celu przeprawić się przez pół kraju. Pomoże jej w tym poznany podczas podróży barman Declan (Matthew Goode). Czy zdąży?

Atutami Leap Year są niesamowicie piękne panoramy i widoki z Irlandii oraz piękna muzyka. Zdjęcia do filmu były kręcone w Irlandii, m.in: na Connemara, na wyspie Aran, w Parku Narodowym Wicklow, w Dolinie Glendalought, w ruinach Zamku Rock of Dunamase oraz w Dublinie na ulicy Temple Bar.

Oświadczyny po irlandzku (ang. Leap Year)

2. Ondine

Ondine to film dramatyczny produkcji irlandzko-amerykańskiej z 2009 roku w reżyserii Neila Jordana. Magiczna opowieść o przystojnym Irlandczyku Syracusie (Colin Farrell), który pewnego dnia wyławia z morza piękną i niezwykle tajemniczą dziewczynę o imieniu Ondine (Alicja Bachleda-Curuś). Od tej chwili jego życie ulega przemianie. Jego niepełnosprawna córka Annie (Alison Barry) wierzy, że Ondine jest mityczną nimfą. Wymyśla na jej temat magiczne historie, oparte na lokalnych legendach o morskich istotach. Według wierzeń takie stworzenia zakochują się w tym, kto je uratował, ale mogą pozostać na lądzie tylko przez krótki czas. Opowieści będące wytworem wyobraźni Annie w nieoczekiwany sposób przekształcają się w rzeczywistość. Zakochany Syracuse nie chce jednak pamiętać, że morze upomni się o swoją nimfę.

Zamglone i zielone krajobrazy Irlandii możemy podziwiać w każdej scenie, są one zdecydowanie bardzo smutne, tajemnicze i dzikie. Film kręcono w miasteczku Castletownbere, na półwyspie Beara oraz na wyspach Bere i Dursey w hrabstwie Cork w Irlandii.

Ondine

3. P.S. Kocham cię (ang. P.S. I Love You)

P.S. Kocham cię to amerykański film z 2007 roku, w reżyserii Richarda LaGravenese’a na podstawie powieści irlandzkiej pisarki Cecelii Ahern. Gerry (Gerard Butler) i Holly (Hilary Swank) są młodym, idealnym małżeństwem. Mimo tego że żyją dość skromnie, są szczęśliwi a jedyne czego im brakuje do pełni szczęścia to – dziecko. Ich piękne plany związane z posiadaniem potomka pękają jednak jak bańka mydlana w wyniku tragicznej, niespodziewanej śmierci Gerrego. Zrozpaczona Holly zamyka się w domu i nie pragnie niczego więcej, jak znów być z Gerrym. Jej ukochany przewidział to i przygotował całą serię listów, które przybywać będą do niej w różnych momentach jej życia w ciągu kolejnego roku. Każdy liścik kończy się podpisem „P.S. Kocham Cię”. Dzięki nim kobieta poradzi sobie ze smutkiem i w końcu stanie na nogach.

Irlandia jest tu przepięknie pokazana. Film był kręcony w Nowym Jorku i w Irlandii: w Dublinie, Enniskerry, Glendalough, Bray, Lacken, Wicklow Gap i innych miejscach hrabstwa Wicklow.

P.S. Kocham cię (ang. P.S. I Love You)

4. Once

Once to irlandzki melodramat z 2006 roku. Nagrodzony został Oscarem w 2008 roku za najlepszą piosenkę. Współczesny Dublin i dwoje samotnych, on (Glen Hansard, lider grupy The Frames) jest ulicznym muzykiem, ona (Marketa Irglova) jest czeską emigrantką i samotną matką. Oboje są na życiowym zakręcie i oboje mają wspólną pasję jaką jest muzyka. Sceną może być dla nich każde miejsce, nie musi to być studio nagraniowe, może być  – ulica, czy sklep. Przypadkowe spotkanie odmieni życie obojga, zdecydują się na nagranie płyty, odnajdą stracone uczucia, połączy ich muzyka.  A wszystko zaczyna się od jednej, smutnej piosenki, śpiewanej późnym wieczorem na Grafton Street oraz niebieskiego, zepsutego odkurzacza…

Film nakręcono w Dublinie.

Once

5. Nic osobistego (ang.: Nothing Personal)

Nic osobistego to holendersko-irlandzki dramat z 2009 roku w reżyserii Urszuli Antoniak. Niebanalna historia młodej kobiety (Lotte Verbeek), która pewnego dnia porzuca swoje dotychczasowe życie w Holandii (symbolizuje to jedna ze scen, w której bohaterka ściąga obrączkę, co sugeruje, że rozstała się z mężczyzną) i wyrusza w samotną wędrówkę po Irlandii. Anna wiedzie od tej pory samotne życie, włócząc się pośród surowych krajobrazów Connemary. W końcu trafia na oddalony od świata dom, należący do starszego, samotnego mężczyzny – Martina (Stephen Rea), który proponuje jej pracę w zamian za jedzenie. Kobieta zgadza się pod jednym warunkiem – żadnych osobistych kontaktów między nimi, po prostu praca. Wkrótce oboje stają się sobie coraz bliżsi. Z jednej strony chcieliby utrzymać zasadę, aby nie połączyło ich „nic osobistego”, ale z drugiej pragną ją zerwać.

Ważną rolę w odbiorze filmu odgrywają krajobrazy – górzyste, wietrzne i nadmorskie. Film kręcono w Irlandii na Connemarze.

Nic osobistego (ang.: Nothing Personal)

6. Love Rosie

Love Rosie to komedia romantyczna z 2014 roku, w reżyserii Christiana Ditter`a, oparta na powieści irlandzkiej pisarki Cecelii Ahern – “Na końcu tęczy”. Film pokazuje 12 lat z życia Rosie Dunne (Lilly Collins) i Alexa Stewarta (Sam Clafin), dwójki przyjaciół mieszkających w Irlandii, którzy mają wielkie marzenia i od dzieciństwa snują wspólne plany na przyszłość. Rosie marzy o prowadzeniu hotelu, a Alex chce być lekarzem. Gdy chłopak wraz z rodzicami wyjeżdża do Stanów, dziewczyna podejmuje decyzję, by po skończeniu liceum dołączyć do niego i rozpocząć naukę w szkole hotelarskiej. Ich wieloletnią przyjaźń czekają ciężkie chwile. Czy przyjaźń przetrwa lata rozłąki i tysiące kilometrów? Czy zaryzykują wszystko dla rodzącej się między nimi miłości? Większość filmu jest historią tego, jak mijają się ich życiowe ścieżki. Gdy jedno z nich już jest gotowe by razem iść przez życie, drugie nagle się oddala.

Film kręcono w w Dublinie i jego okolicach, między innymi niedaleko Portmarnock Beach, znajdujących się około 20 minut jazdy od centrum Dublina, a także w sali balowej Powerscourt w Enniskerry, w hrabstwie Wicklow.

Love Rosie

7. Calvary

Calvary to dramat psychologiczny z 2014 roku, w reżyserii Irlandczyka Johna Michaela McDonagh`a. Małe nadmorskie miasteczko, prowincjonalna społeczność i mały kościółek kierowany przez dobrodusznego księdza Jamesa Lavelle’a (Brendan Gleeson). Księdza Jamesa Lavella poznajemy podczas spowiedzi jednego z mieszkańców małej wioski. Spowiedź ma niecodzienny przebieg, ksiądz słyszy bowiem przez kratki konfesjonału, iż został mu tydzień życia – w następną niedzielę mężczyzna sprzed konfesjonału odbierze mu życie. Mężczyzna ten wyznaje spowiednikowi, że w dzieciństwie był wielokrotnie zgwałcony przez jednego z księży i teraz pragnie zemścić się na całej instytucji Kościoła. Nie chce on karać swojego oprawcy, twierdząc, że to nie ma sensu, lecz chce Kościołowi odebrać kogoś dobrego, takiego właśnie jak ksiądz James. Niewinny Ojciec James ma przyjąć na swoje barki pokutę za grzechy zdeprawowanego kapłana.

W poważną tematykę filmu reżyser wplótł irlandzkie pejzaże i nastrojową muzykę. Na filmie do którego zdjęcia nakręcono w Rush, Easky, Strandhill i Sligo, można podziwiać Irlandię z lotu ptaka m.in. widoki na Split Rock, zamek w Easky czy majestatycznego Ben Bulbena.

Calvary

[Opisy filmów na podstawie filmweb.pl]

Znacie jeszcze jakieś filmy z Irlandią w tle, które mogłyby znaleźć się w tym zestawieniu?

PS: Zapraszam na nowy wpis: 10 Filmów z Irlandią w tle – będący kontynuacją powyższego.

Malgorzata

Blogger. Volunteer. Enthusiast of photography, nature, architecture, and cultural events. Since 2014 living in County Carlow in Ireland.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *